The 2017 Commonwealth Logo & Theme Launch

The Commonwealth Youth Council hosted the 2017 Commonwealth Theme & Logo Launch held at the Royal Commonwealth Society, Kuala Lumpur, Malaysia. The event was attended by Mr. Paul Galae (Honorary Consul of Malta to Malaysia), Her Excellency Dr. ‘Mabaputhi Moorosi (High Commissioner of Lesotho to Malaysia), Dr. Henry Savarimuthu (Honorary Consul of Vanuatu to Malaysia), His Excellency Victor Samuel Ngele (High Commissioner of Solomon Islands to Malaysia) and representatives from other High Commissions and Honorary Consuls to Malaysia.

Read more

Social Agenda

Mandate

  1. All member states to extend access to free universal early childhood, primary, secondary and tertiary education of the highest quality for young people, based on the principles of equality and non-discrimination and ensuring equal and equitable access to education at all levels. In particular, we ask states to prioritise gender responsive policies and implement programmes to promote the right of young girls to have a chance at accessing quality education and to create and/or enforce anti-discrimination legislation and enhance education policies, curricula and systems to include students with special learning needs and disabilities.
  1. All member states to increase the recognition and availability of non-formal education and vocational education, including volunteer schemes and Information and Communication Technology apprenticeships, as an effective means of empowerment and skills transfer.
  1. All member states to develop strategies, investment and best practice to enhance youth work; promote full labour rights of youth workers; and ensure the minimum professional standards of youth work.
  2. All member states to support youth work education across the Commonwealth, promote the formalisation of youth work as a profession, and include youth development work as a priority area for scholarships and remuneration Colombo Declaration on Youth (2014); World Conference on Youth.

Political Agenda

Mandate

  1. National governments and local authorities to facilitate an enabling environment in which youth actors are recognised and provided with adequate support to implement violence prevention activities in order to prevent violence and violent extremism. This space must be inclusive of youth from different social, political, economic, ethnic and religious backgrounds.
  1. National governments, local authorities and researchers to ensure that contextual research is conducted in collaboration with young people and youth organisations to identify the drivers and enablers of violence and extremism in order to design effective responses at local, national and international levels.
  1. International organisations, national governments, donors and the private sector to support youth-led and youth peace-building organisations as partners in youth employment and entrepreneurship programs, as those organisations are uniquely placed to engage marginalised young people and to promote social cohesion.
  2. International agencies, national governments and local authorities to establish mechanisms to meaningfully involve youth in current and future peace and reconciliation processes, including formal peace negotiations from the local to the global levels. These mechanisms need to ensure youth are engaged as equal partners and promote youth leadership.
  3. Member states to address the urgent need to recognise the existence of young people’s human rights, through introducing programs and policies that provide social protections to reduce the vulnerability of all young people, especially young people from marginalised backgrounds.
  4. International agencies, national governments and local authorities to implement internationally agreed commitments and policies to promote and protect the rights of girls, prevent gender-based violence and end impunity for crimes such as child, early and forced marriage, sexual and domestic violence, feticide and female genital mutilation.

Environment Agenda

Mandate

  1. International Organisations and Treaty bodies, and international financial institutions at the global and regional levels to support developing countries in their request, in the implementation of the Sendai Framework for Disaster Risk Reduction 2015-2030, with youth support.
  1. All member states to enable young people to take a key role in disaster relief and recovery in times of crisis and natural disaster with sufficient resourcing. We ask member states to support youth to create awareness on the needed changes at the grass root level in relation to climate change and disaster management.
  1. Member states and relevant institutions to provide support to young entrepreneurs for the creation of youth-led climate-smart agriculture, low carbon and social enterprises which align expertise, skills, innovation and competence towards low-carbon and ‘green’ economies in agricultural transformation, climate change mitigation and adaptation and development.
  1. All member states to formulate and implement national policies, which enable sustainable ocean governance and better use of the Blue Economy to address youth unemployment and job creation.
  2. National Youth Councils, Youth Leaders and youth-led organisations to advocate for the implementation or enforcement of national legislation, action plans and policies relating to climate change.
  3. Commonwealth leaders to commit at COP21 to achieving a 100% renewable energy future with sustainable energy access for all. We recommend that Parties at the UNFCCC take strides to acknowledge, in a legally binding agreement, that the long-term goal of phasing out fossil fuels and transitioning to 100% renewable energy by 2050 is essential and urgently needed. We also recommend putting young people at the centre of promoting the use of renewable energy.

Economic Agenda

Mandate

  1. The establishment of a youth employment policy across the Commonwealth and a “People’s Bank”, to match the skills of young people with jobs available, and to make young people prepared for the labour market. The “People’s Bank would be an online and offline platform whereby young people seeking decent employment would register their skills (Advocacy of UN & ILO Youth Employment Policy launched at UN ECOSOC Youth Forum).
  2. To support youth entrepreneurship by facilitating easier access to technology and start-up finance for young people, particularly those unable to furnish collateral.
  3. To facilitate the creation of decent job opportunities for young people, particularly for those living with disabilities, displaced persons, youth of various ethnic backgrounds and indigenous communities, young migrant workers, LGBTQI+ youth, other minority groups, and homeless young people.
  4. The creation of a programme to ensure access to accurate information and the safe, effective contraception method of choice, which can improve the chance of survival and health outcomes, across the Commonwealth (Implemented in Strategic Plan: Social Agenda).
  5. Encouraging the use of Information and Communication Technology (ICT) in education and the establishment of inter- and intra-regional youth innovation and technology centres, as a means of disseminating knowledge, skills development, innovation and connectivity, thereby enhancing infrastructure in these areas.

Introduction

 

The Commonwealth Youth Council is a youth-led global platform, representing more than 1.2 billion young people across 52 countries within the Commonwealth, working to engage and empower young people within the Commonwealth to enhance their contribution to the development of the Commonwealth, as a whole.

In 2015, when the Commonwealth family was focused on the role and contribution of young people through the Commonwealth theme, ‘A Young Commonwealth’, we support the declaration of Heads enshrined in Article XIII of the Commonwealth Charter that recognises the critical role of young people in the future success of the Commonwealth.

As youth leaders, we pledge our continued support as partners and stakeholders for the economic, environmental, social and political development of our countries and the Commonwealth as defined in the Global Goals for Sustainable Development that define our generation.

The Commonwealth Youth Council, representing the young people of the Commonwealth, convened at Malta in 2015 for the 10th Commonwealth Youth Forum, to recommit to the values and principles enshrined in the Commonwealth Charter and the Commonwealth Youth Council Constitution.

The 10th Commonwealth Youth Forum provided a common framework to inform and inspire youth-led development at national, regional and Commonwealth levels. This strategic plan expresses the current policy recommendations of the Commonwealth youth regarding economic, environmental, political and social agendas.

2015 CYC General Assembly/CYF provisional agenda

Provisional Programme: 2nd CYC General Assembly/10th Commonwealth Youth Forum Adding Global Value…#WhatNext?

21 – 25 November 2015 | Malta

Day 1 – Saturday, 21 November, 2015

0830 – 1000 Opening Ceremony – Livestream available

Hon. Joseph Muscat, Prime Minister, Malta

HE. Kamalesh Sharma, Secretary-General, Commonwealth Secretariat

Ahmed Adamu, Chair, Commonwealth Youth Council

Victor Ochen, Pan-Commonwealth Youth Worker of the Year (2015)

Gulalai Ismail, Commonwealth Youth Award winner (2015)

 

1000 – 1100 Plenary Session 1: Adding Global Value- #WhatNext? – Livestream available

Panelist 1: Hon. Joseph Muscat, Prime Minister, Malta

Panelist 2: HE. Kamalesh Sharma, Secretary General, Commonwealth Secretariat

Panelist 3: Ahmed Adamu, Chair, Commonwealth Youth Council

Panelist 4: Victor Ochen, Pan-Commonwealth Youth Worker of the Year (2015)

Panelist 5: Gulalai Ismail, Commonwealth Youth Award winner (2015)

Moderator: Deodat Maharaj, Deputy Secretary General, Commonwealth Secretariat

 

1100 – 1130 Official Group Photo

 

Break

 

1130 – 1330 CYC General Assembly – Business Session

Josephine Ojiambo, Deputy Secretary General, Commonwealth Secretariat

Katherine Ellis, Director Youth Division, Commonwealth Secretariat

Tyson Fenech, President, CYC General Assembly

Ahmed Adamu, Chair, Commonwealth Youth Council

(Extended programme available)

 

1330 -1430 Lunch

 

1430 – 1530 #WhatNext Setting the Agenda

Parallel sessions

 

Group 1: Economic Agenda – Innovation and Technology: Closing the Gap – The role and contribution of Science and Technology in promoting economic growth in Commonwealth countries.

Speaker 1: Michael Sheldrick, Senior Manager – Global Policy and Advocacy, Global Poverty Project, Global Citizen

Speaker 2: Tony Sultana, Chairperson, Malta Agency for Information and Technology

Speaker 3: Ruben Caruana, Enterprise and Partnership Group, Microsoft

Speaker 4: Eric Kinoti, Founder and CEO, Shade systems EA. ltd

Moderator: Fatin Arifin, President, Commonwealth Alliance of Young Entrepreneurs (CAYE)

 

Group 2: Environment Agenda – Disaster Risk Reduction, Resilience and Recovery

Speaker 1: Moa Herrgård, Deputy Organising Partner, United Nations Major Group on Children and Youth

Speaker 2: Sarah Schmit, Programming Coordinator, 3rd World Conference for Disaster Risk Reduction – Children and Youth Forum (Convened by UNISDR & UN MGCY)

Speaker 3: Abdikadir Aden Hassan, Disaster Risk Reduction Ambassador, Ambassador Club –ADESO/USAID AFRICA

Moderator: Lawrence Muli, Young Professional, Commonwealth Secretariat

 

Group 3: Social Agenda – Quality & Inclusive Education Speaker 1: Balasubramanyam Chandramohan, Senior Research Fellow, Institute of Commonwealth Studies

Speaker 2: Hon. Evarist Bartolo, Minister for Education and Employment, Malta

Speaker 3: Joshua Griffith, Chairperson, Commonwealth Students Association

Speaker 4: Everlyne Achieng’ Onyango, Youth Representative, UNESCO Youth Forum

Moderator: Tiffany Daniels, Young Professional, Commonwealth Secretariat

 

Group 4: Political Agenda – Peace and Security: Countering the rise of global extremism

Speaker 1: Saji Prelis, Director, Children & Youth Programmes, Search for Common Ground

Speaker 2: Erin Saltman, Senior Researcher, Institute for Strategic Dialogue

Speaker 3: Victor Ochen, Pan-Commonwealth Youth Worker of the Year (2015)

Speaker 4: Jeffrey Pullicino Orlando, Chair, Council of Science and Technology, Malta

Moderator: Josephine Ojiambo, Deputy Secretary General, Commonwealth Secretariat

 

1530 – 1600 Break

 

1600 – 1800 #WhatNext Action Plan

 

1830 Welcome reception by Host Country

 

Day 2 – Sunday, 22 November, 2015

 

0830 – 0900 Recap – Connecting the dots

#BrightIdeas speech (Runner-up of the competition)

 

0900 – 1000 Plenary Session 2: Role of Young People in achieving the Global Goals for Sustainable Development – Livestream available

Panelist 1: Katherine Ellis, Director Youth Division, Commonwealth Secretariat

Panelist 2: Hon. Chris Agius, Parliamentary Secretary for Research, Innovation, Youth and Sport, Malta

Panelist 3: Francine Muyunba, President, Pan African Youth Union

Panelist 4: Timothy Ferdinand, Outgoing Chair, Caribbean Regional Youth Council

Panelist 5: Tahere Aaitui, Youth Representative, Pacific Youth Council

Moderator: Mohamed Husni, Co-Chair, Commonwealth Youth Forum

 

1000 – 1100 Setting the Context Sessions – Parallel sessions hosted by:

The World Bank Group

International Federation of Red Cross & Red Crescent Societies (IFRC)

Prince’s Charities International Sustainability Unit

Commonwealth Youth Sports & Peace working group (CYSDP)

Guyana National Youth Council

 

1100 – 1130 Break

 

1130 – 1230 #WhatNext Setting the Agenda

Parallel sessions

Group 1: Economic Agenda – Re-Examining the Pathways to Decent Work.

Speaker 1: Charles Dan, ILO Special Representative on Youth and Social Inclusion

Speaker 2: Hon. Ian Borg, Member of Parliament, Parliamentary Secretary for EU funds and 2017 Presidency, Malta

Speaker 3: Selma Green, Chair, Commonwealth Alliance of Youth Entrepreneurs (CAYE) – Caribbean

Speaker 4: Rosemarie Rammit, Youth Representative, Leonard Cheshire Disability

Moderator: Sushil Ram, Programme Manager, Commonwealth Secretariat

 

Group 2: Environment Agenda – Protection of Natural Resources: Balancing Production and Consumption Patterns with Sustainable Development

Speaker 1: Karuna Rana, Youth Representative, African Youth Initiative on Climate Change (AYICC)

Speaker 2: Nicholas Watts, Senior Officer, Commonwealth Human Ecology Council (CHEC)

Speaker 3: Harry Chikasamba, Youth Representative, UNESCO Youth Forum

Moderator: Jean Paul Brice Affana, Coordinator, Commonwealth Youth Climate Change Network (CYCN)

 

Group 3: Social Agenda – Health: Creating alternate pathways for accessing medical and health services

Speaker 1: Godfrey Xuereb, Pan American Health Organization/World Health Organization (PAHO/WHO) Representative

Speaker 2: Dakshitha Wickremarathne, Youth Advisor, Global Civil Society Advisory Group (GCSAG), UNWomen

Speaker 3: Charmaine Gauci, Director Health Promotion & Disease Prevention, Malta

Speaker 4/Moderator: Elvis Eze, Young Professional, Commonwealth Secretariat

Group 4: Political Agenda: Social Cohesion: Pathways to peace

Speaker 1: Amjath Saleem, Country Director – Sri Lanka Office, International Alert

Speaker 2: Assmaah Helal, Chair, Commonwealth Youth Sports & Peace working group (CYSDP)

Speaker 3: Andrew Azzopardi, Head of Department, Youth & Community Studies Faculty for Social Wellbeing, University of Malta

Moderator: Sionlelei Mario, Young Professional, Commonwealth Secretariat

 

1230 – 1330 #WhatNext Action Plan

 

1330 – 1430 Lunch

 

1430 – 1530 #WhatNext Action Plan- contd.

 

1530 – 1630 CYC Executive Election Primaries – Regional Representatives – Livestream available

 

1630 – 1700 Break

 

1700 – 1830 CYC Executive Election Primaries – Regional Representatives and Special Interests Representative – Livestream available

 

1900 ExtraCorp Dinner

 

Day 3 – Monday, 23 November, 2015

 

0815 – 0830 Recap – Connecting the dots

 

0830 – 0900 Guest Speaker – Baroness Sandip Verma, Parliamentary Under Secretary of State, Department for International Development, UK – Livestream available

 

0900 – 1000 Plenary Session 3: Climate Change: Impact on Sustainable Development – Livestream available

Panelist 1: Deodat Maharaj, Deputy Secretary General, Commonwealth Secretariat

Panelist 2: Karuna Rana, Youth Representative, African Youth Initiative on Climate Change (AYICC)

Panelist 3: Tahere Aaitui, Youth Representative, Pacific Youth Council

Panelist 4: Simone Borg, Malta’s Ambassador on Climate Change

Moderator: Jean Paul Brice Affana, Coordinator, Commonwealth Youth Climate Change Network (CYCN)

 

1000 – 1030 Break

 

1030 – 1130 Plenary Session 4: Commonwealth Charter: Article 12 on Gender Equality… #WhatNext? – Livestream available

Panelist 1: Ambassador Natasha Stott Despoja, Ambassador for Women and Girls, Australia

Panelist 2: Hon. Helena Dalli, Minister for Social Dialogue, Consumer Affairs and Civil Liberties, Malta

Panelist 3: Vivian Onano, Youth Advisor to the UN Women Global Civil Society Advisory Group

Panelist 4: Aristarick Joseph, Youth Activist, Youth for Change, Tanzania

Moderator: Sarah Soysa, Gender Network Coordinator, Royal Commonwealth Society

 

1130 – 1300 CYC Executive Election Primaries – Vice chair positions – Livestream available

 

1300 – 1400 Lunch

 

1400 – 1500 CYC Executive Election Primaries – Chair position – Livestream available

 

1500 – 1600 #WhatNext? Setting the Agenda

Parallel sessions

Group 1: Economic Agenda – Youth Entrepreneurship: Investing in Youth Entrepreneurship for Economic Growth

Speaker 1: Sushil Ram, Programme Manager, Commonwealth Secretariat

Speaker 2: Julius Shrima, Youth Entrepreneur and Commonwealth Youth Award Winner 2015

Speaker 3: Angela Jhanji, Accenture Focal Point for Solutions for Youth Employment, World Bank

Speaker 4: Fatin Arifin, President, Commonwealth Alliance of Young Entrepreneurs (CAYE) – Asia

Speaker 5: Clyde Caruana, CEO, Employment & Training Corporation, Malta

Moderator: Martin Ruvugabigwi, Chair, Commonwealth Alliance of Youth Entrepreneurs (CAYE) – East Africa

 

Group 2: Environment Agenda – Climate Change: Opportunities for Youth beyond COP21

Speaker 1: Jean Paul Brice Affana, Coordinator, Commonwealth Youth Climate Change Network (CYCN)

Speaker 2: Stefan Knights, Chair, Youth Environment Network – Caribbean Chapter

Speaker 3: Sarah Strack, Head of Partnerships and Network Development, Climate Action Network – International (CAN) Speaker 4: Paul Pace, National Coordinator, EkoSkola Malta

Moderator: Lawrence Muli, Young Professional, Commonwealth Secretariat

 

Group 3: Social Agenda – Youth Policy & Youth Work

Speaker 1: Andreas Karsten, Executive Director, Youth Policy Labs

Speaker 2: Miriam Teuma, Chief Executive Officer, Malta National Youth Agency

Speaker 3: Bernice Hlagala, Pan-Commonwealth Youth Worker of the Year 2014

Speaker 4: Christian Mizzi, Commonwealth Youth Worker of the Year (Europe) 2015

Speaker 5: Ayeleen A. Saleh, Director – Business Development and Partnerships, Bangladesh Youth Leadership Center

Moderator: Layne Robinson, Head of Programmes, Youth Division, Commonwealth Secretariat

 

Group 4: Political Agenda – Human Rights: A pillar of the Commonwealth

Speaker 1: Lucy Slack, Deputy Secretary General, Commonwealth Local Government Forum

Speaker 2: Diana Copper, Human Rights Section, Commonwealth Secretariat

Speaker 3: Rafiullah Kakar, Young Professional, Commonwealth Secretariat

Moderator: Chifundo Chilera, Young Professional, Commonwealth Secretariat

 

1600 – 1630 Break

 

1630 – 1830 #WhatNext? CYF Action Plan

 

1930 Cultural Dinner

 

2100 Poll opening

 

Day 4 – Tuesday, 24 November, 2015

 

0830 – 0900 Recap – Connecting the dots

#BrightIdeas speech (Winner of the competition)

 

0900 – 1100 General Assembly

Working group session

Finalisation of #WhatNext CYF action plan

 

1100 – 1130 Break

 

1130 – 1300 General Assembly

Working group session

Finalisation of #WhatNext CYF action plan

 

1300 – 1400 Lunch

 

1400 – 1700 General Assembly

Working group session

Finalisation of #WhatNext CYF action plan

 

1700 – 1730 Break

 

1730 – 2000 General Assembly

Working group session

Finalisation of #WhatNext CYF action plan

 

2000 – 2030 Adaptation of Outcomes Document

 

2030 Evening Traditional Maltese Festa

 

Day 5 – Wednesday, 25 November, 2015

 

0830 – 0900 Recap – Connecting the dots

Guest Speaker – Gary Dunn, Deputy Secretary General, Commonwealth Secretariat – Livestream available

0900 – 0930 Election Results – Livestream available

Appreciation of outgoing CYC Executives

Katherine Ellis, Director Youth Division, Commonwealth Secretariat

 

0930 – 1100 Regional Meeting: Connecting Diversity

 

1100 – 1130 Break

 

1130 – 1230 Setting the Context – Parallel sessions hosted by:

Elevation Networks

Commonwealth Human Ecology Council

Commonwealth Youth Climate Change Network

 

1230 – 1330 Closing Session of the CYC General Assembly, Installation of new CYC executives and Closing Ceremony of CYF – Livestream available

Hon. Marie Louise Coleiro, President of Malta

Deodat Maharaj, Deputy Secretary General, Commonwealth Secretariat

Newly Elected Chair, Commonwealth Youth Council (CYC)

Mohammed Husni, Co-Chair, CYF Taskforce

Christopher Formosa, Co-Chair, CYF Taskforce

 

1330 – 1430 Lunch and Field Preparation

 

1430 – 1830 Volunteer service in the community

 

1900 “Sahha”

Thursday, 26 November, 2015

0900 – 1200 Optional: Cultural visits

CYCGA: List of CYC official country delegates

The Commonwealth Youth Council (CYC) is pleased to announce the list of the official country delegates to its 2015 General Assembly and the CYF. These are the official delegates that will have voting rights (one vote per country) on behalf of the young people of their countries in this year’s CYC elections and during the policy debates and discusssions. Young people are encourage to contact their country delegations and discuss with them what they will bring to the CYC GA/CYF.

Here is the list:

Official Voters List (13-11-2015)

Official Voters List

National Youth Delegate’s Name

Country

Kurt Williams Antigua and Barbuda
Jonelle Walsh Antigua and Barbuda
Akram Azimi Australia
Laura Sobels Australia
Nominations not received Bahamas
Sumaiya Tabassum Ahmed Bangladesh
Tasnim Jara Bangladesh
Nominations not received Barbados
Andrew Munnings Belize
Tarun Butcherfor Belize
Nominations not received Bermuda
Xukuri Xukuri Botswana
Unami Moatswi Botswana
Nominations not received British Virgin Islands
Muhammad Nuh Bin Haji Abd Hamid Brunei Darussalam
Ms. Siti Nurafiqah binti Md Noor Brunei Darussalam
TBC Cameroon
Joshua Scott Mazur Canada
Aden Mohammed Hamza Canada
Nominations not received Cayman Islands
Nominations not received Cook Islands
Maria Kola Cyprus
Christiana Xenofontos Cyprus
Malik Stuart Dominica
Kerahia Jno Baptiste Dominica
Kaminieli Matai Tunaserau Fiji
Selita Donu Drogawale Saula Fiji
Abu Sulaymana Iddirisu Ghana
Sardia Musah-Saaka Ghana
Royden Anthony Grenada
Amanda Olivia Scott Grenada
Jamal Goodluck Guyana
Kezia Campbell Guyana
Nominations not received India
Nackadian Jones Jamaica
Terisa Thompson Jamaica
Benson Kitoo Mutemi Kenya
Rahow Abdi Jimale Kenya
Nominations not received Kiribati
Nyeoe Ntene Lesotho
Felix Chiyenda Malawi
Ida Mwale Malawi
Danesh Basil Malaysia
Hasnul Haniff Bin Harun Malaysia
Syafiqah Abdul Rahim Malaysia
Hasnau Rasheed Maldives
Abdulla Humaid Maldives
Elaine Degiorgio Malta
Georvin Bugeja Malta
Kamulsing Bhoojeshwaree Mauritius
Ramsurn Kaushik Mauritius
Nominations not received Montserrat
TBC Mozambique
Kapanada Marenga Namibia
Sharonice Busch Namibia
Aquinas Thomas Reynold Nauru
Sutchiko Eiyda Detenamo Nauru
Zubairu Usman Abdullahi Nigeria
Mmanti Umoh Nigeria
Abukarkar Ahmed Bachaka Nigeria
Nominations not received Niue
TBC Pakistan
Christina Jillian Keziah Giwe Papua New Guinea
David Aoneka Stansfield Rupa Papua New Guinea
Janet Ingabire Rwanda
Emmaunuel Shyaka Rwanda
Molly Homasi Samoa
Kaisarina Salesa Samoa
Kurtis Lespoir Seychelles
Angelique Pouponneau Seychelles
Ibrahim Prince Thorley Sierra Leone
Mamusu Hawa Turay Sierra Leone
Cindy Chng Singapore
Muhd Nabil Bin Noh Muhammad Singapore
Nominations not received Solomon Islands
Lerato Mofokeng South Africa
Ruwini Kodippili Sri Lanka
Dakshitha Wickremarathne Sri Lanka
Eranda Welianga Sri Lanka
Joy Napier St Kitts and Nevis
Trevis Belle St Kitts and Nevis
Louise Victor St Lucia
Nominations not received St Vincent and the Grenedines
Mlungisi Thwala Swaziland
Chazile Dlamini Swaziland
Mary Daniel Joeseph Tanzania
Maurus Fidelis Ndenda Tanzania
Nominations not received Tonga
Nominations not received Trinidad and Tobago
Nominations not received Turks and Caicos Islands
Sagaga Safega Tuvalu
Niuone Eliuta Tuvalu
Samuel Odongo Uganda
Irene Ahaisibwe Uganda
Leon Ward UK
Kavita Sharma UK
Nominations not received Vanuatu
Susan Hamwami Zambia
Trywell Moonga Zambia
Close