CYCGA: List of CYC official country delegates

The Commonwealth Youth Council (CYC) is pleased to announce the list of the official country delegates to its 2015 General Assembly and the CYF. These are the official delegates that will have voting rights (one vote per country) on behalf of the young people of their countries in this year’s CYC elections and during the policy debates and discusssions. Young people are encourage to contact their country delegations and discuss with them what they will bring to the CYC GA/CYF.

Here is the list:

Official Voters List (13-11-2015)

Official Voters List

National Youth Delegate’s Name

Country

Kurt Williams Antigua and Barbuda
Jonelle Walsh Antigua and Barbuda
Akram Azimi Australia
Laura Sobels Australia
Nominations not received Bahamas
Sumaiya Tabassum Ahmed Bangladesh
Tasnim Jara Bangladesh
Nominations not received Barbados
Andrew Munnings Belize
Tarun Butcherfor Belize
Nominations not received Bermuda
Xukuri Xukuri Botswana
Unami Moatswi Botswana
Nominations not received British Virgin Islands
Muhammad Nuh Bin Haji Abd Hamid Brunei Darussalam
Ms. Siti Nurafiqah binti Md Noor Brunei Darussalam
TBC Cameroon
Joshua Scott Mazur Canada
Aden Mohammed Hamza Canada
Nominations not received Cayman Islands
Nominations not received Cook Islands
Maria Kola Cyprus
Christiana Xenofontos Cyprus
Malik Stuart Dominica
Kerahia Jno Baptiste Dominica
Kaminieli Matai Tunaserau Fiji
Selita Donu Drogawale Saula Fiji
Abu Sulaymana Iddirisu Ghana
Sardia Musah-Saaka Ghana
Royden Anthony Grenada
Amanda Olivia Scott Grenada
Jamal Goodluck Guyana
Kezia Campbell Guyana
Nominations not received India
Nackadian Jones Jamaica
Terisa Thompson Jamaica
Benson Kitoo Mutemi Kenya
Rahow Abdi Jimale Kenya
Nominations not received Kiribati
Nyeoe Ntene Lesotho
Felix Chiyenda Malawi
Ida Mwale Malawi
Danesh Basil Malaysia
Hasnul Haniff Bin Harun Malaysia
Syafiqah Abdul Rahim Malaysia
Hasnau Rasheed Maldives
Abdulla Humaid Maldives
Elaine Degiorgio Malta
Georvin Bugeja Malta
Kamulsing Bhoojeshwaree Mauritius
Ramsurn Kaushik Mauritius
Nominations not received Montserrat
TBC Mozambique
Kapanada Marenga Namibia
Sharonice Busch Namibia
Aquinas Thomas Reynold Nauru
Sutchiko Eiyda Detenamo Nauru
Zubairu Usman Abdullahi Nigeria
Mmanti Umoh Nigeria
Abukarkar Ahmed Bachaka Nigeria
Nominations not received Niue
TBC Pakistan
Christina Jillian Keziah Giwe Papua New Guinea
David Aoneka Stansfield Rupa Papua New Guinea
Janet Ingabire Rwanda
Emmaunuel Shyaka Rwanda
Molly Homasi Samoa
Kaisarina Salesa Samoa
Kurtis Lespoir Seychelles
Angelique Pouponneau Seychelles
Ibrahim Prince Thorley Sierra Leone
Mamusu Hawa Turay Sierra Leone
Cindy Chng Singapore
Muhd Nabil Bin Noh Muhammad Singapore
Nominations not received Solomon Islands
Lerato Mofokeng South Africa
Ruwini Kodippili Sri Lanka
Dakshitha Wickremarathne Sri Lanka
Eranda Welianga Sri Lanka
Joy Napier St Kitts and Nevis
Trevis Belle St Kitts and Nevis
Louise Victor St Lucia
Nominations not received St Vincent and the Grenedines
Mlungisi Thwala Swaziland
Chazile Dlamini Swaziland
Mary Daniel Joeseph Tanzania
Maurus Fidelis Ndenda Tanzania
Nominations not received Tonga
Nominations not received Trinidad and Tobago
Nominations not received Turks and Caicos Islands
Sagaga Safega Tuvalu
Niuone Eliuta Tuvalu
Samuel Odongo Uganda
Irene Ahaisibwe Uganda
Leon Ward UK
Kavita Sharma UK
Nominations not received Vanuatu
Susan Hamwami Zambia
Trywell Moonga Zambia
Close